Jojo Samek zažil za svoj život veľa. Podnikanie ho dostalo na ulicu, dnes je prestížnym fotografom a vyráža na dobrodružnú expedíciu.

 

Jojo ľuďom dôveruje. Napriek tomu, že okúsil dno, nevzdáva sa a bojuje. So všetkým, čo ho na jeho ceste stretne. Vrátane rakoviny. Tá neudrela v časoch, keď bol na ulici. Prišla, keď sa z nej dostal. Človek by povedal, že ďalšia rana už nepríde, že svoje zlé už odžil. Jojo však vie, že toto neplatí.

Ulica

Nešťastie sa o slovo prihlásilo prvý raz, keď Jojo podnikal. Doplatil na svoju dôveru a nedôslednosť. "Som človek, ktorý verí v priateľstvo. Väčšinou mi to život vráti veľmi nepríjemne naspäť," hovorí. Spoločníci vo firme, z ktorej odišiel, nedotiahli úradné záležitosti do konca. A tak kontokorentné úvery, ktoré nabrali a nesplácali, padli na Jojove plecia. Skončil na ulici, sám, s dvomi igelitkami. V jednej bolo pár drobných vecí, ktoré si ako bezdomovec neoblečiete, lebo nemáte kde. V druhej taške bol jediný poklad: foťák a notebook. Jojo s odstupom času toto obdobie považuje za najmotivujúcejšie: "Ak nemáte nič, ste na samom dne, môžete povedať, že ste slobodný." Slobodu, hoci nútenú, si Jojo užíval po svojom. Život bezdomovca trávil s foťákom v ruke.

Isteže, keby ho predal, mal by na jedlo. On sa ho však nevzdal, aj za cenu hladu. Incident s otcom dieťaťa, ktoré na ulici náhodne fotil, mu nakoniec do cesty prihral anjel strážny. Matka foteného dieťaťa bola tá, ktorá odvrátila konflikt a nakoniec spôsobila v jeho živote prevrat. Po týždni už za Jojom prišli ďalšie rodiny, ktoré chceli fotky. A bezdomovec, ktorý niekedy celé dni nič nejedol a občas ani nepil, mal odrazu aspoň na rožky. A neskôr nielen na rožky, ale aj na vlastný ateliér. Zdalo sa, že z najhoršieho je už vonku.

 

 

stiahnut res


Pomaly, krok po kroku aj meno Joja ako fotografa získavalo čoraz viac pozitívnych referencií a z ulice sa dostal opäť hore. Do ateliéru, normálneho, bežného života a šťastia. Až kým mu cestu neskrížila rakovina. "Začalo sa mi dariť, a potom prišla choroba," spomína Jojo. Nesťažuje sa, len konštatuje. "Zrazu rok nepracujete, klientela už nie je," približuje osudom skúšaný muž, ako rýchlo sa zhora padá dole. Jedným z posledných projektov, ktoré fotil, bola spolupráca s raperom Kalim. Pokora, vďaka a zodpovedný prístup boli zárukou, že bude mať pokračovanie. A tak sa z choroby, nepriazne a ťažkých časov Jojovi opäť raz podarilo vyjsť hore. Koľkýkrát?

Expedícia

Jojo pred výzvami neuteká. A ak náhodou žiadne neprídu, sám si ich vymyslí. Tak ako expedíciu "Šesťdesiat dní po Európe a Ázii". Splnený sen, či útek z reality všedných dní? Na tejto ceste denne presedí za volantom desať hodín. Dá sa to vôbec zvládnuť? Teoreticky áno. Prakticky, to ukáže čas. Aby to ani náhodou nemal jednoduché, prišiel návrh: „Prejdi to celé len sám! Kameraman nech iba natáča!" A tak Jojo opäť raz stojí pred výzvou, ktorú si sám vymyslel, zinscenoval, vysníval a... 1. septembra vyráža na cestu po svete.

Plán je prejsť 31 693 kilometrov. To znamená asi 460 hodín jazdy podľa Google maps. Jojo na svojom aute prejde dvadsaťjeden štátov: Česká Republika, Poľsko, Bielorusko, Rusko, Čína, Vietnam, Kambodža, Thajsko, Barma, India, Nepál, Kyrgystán, Uzbegistan, Turkmenistan, Irán, Turecko, Bulharsko, Srbsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko. Predpokladaný príchod z expedície je 30. októbra.

"Šialená absurdnosť aj pre mňa. Predstava sedieť za volantom denne 10 hodín. Ak cesty budú zlé, a verte že budú, tak to začína byť naozaj výzva. Doplňte predstavu o bežné problémy na cestách, pridajte k tomu možné technické problémy, sem tam nejaké to zapadnutie, defekt, únavu, stres. Primiešajte k tomu prejazdy cez hranice, pretože neviete, komu práve nevychádza deň a tak si na vás zgustne. Prejazdy vysokých pohorí, preľudnených veľkomiest, stravy, ktorá nie je pre nás obvyklá a máte celkom pekný základ na nepreberné množstvo zážitkov," vyjadruje svoje očakávania. Stále to vychádza ako šialená absurdnosť. Jojo sa jej však nebojí. Vníma ju ako jedno veľké dobrodružstvo.

Dá sa prežiť všeličo. Vzostupy aj pády. Dá sa zvyknúť na ulicu, aj na večný boj. So zimou, chladom, bezmocnosťou, aj chorobou. Ako svoje skúsenosti na cestách po Európe a Ázii Jojo zúročí, ukáže len čas. Držíme palce a prajeme hlavne šťastnú cestu!

O tom, ako prebieha, vás od soboty budeme priebežne informovať. Jojo nám dokonca sľúbil, že pre Plus 7 dní z nej pripraví vlastný cestovný zápisník, doplnený jeho fotografiami, takže celú cestu budeme môcť na našom webe sledovať aj jeho vlastnými očami.

 

IMG 20180905 124701 res

 

Autor: Janka Fialová
Zdroj: Plus 7 dní (Pôvodný odkaz tu)